Развитието на технологиите, постоянно възникващите иновативни тенденции и бързият и лесен достъп до онлайн съдържание правят стартирането на собствен бизнес по-достъпно от всякога. Дигиталният маркетинг предоставя неограничени опции за растеж и популяризиране на всяка идея и достигането ѝ до различна аудитория по целия свят.
Създаването на стартъп компания обаче не е лесно начинание, затова е необходима предварителна подготовка, ясно определени цели за постигане и атрактивен продукт, който да се открои в пазарната ниша.
В статията ще разгледаме подробно определението за това какво е стартъп, как функционира той и кои са най-важните и основни стъпки за реализацията на такъв вид проект.
Какво е стартъп
Стартъпът представлява млада компания, която цели да разработи един или повече уникални услуги или продукти и да ги пусне на пазара. Първоначално, той обикновено е финансиран с ограничени средства и създателите му трябва да убедят бъдещите инвеститори, че продуктът/услугата си заслужава влагането на още средства за реализация.
Как работи една стартъп компания
Стартъпът се отличава от другите типове компании по това, че се стреми към бърз и скоростен растеж. Това често се случва чрез т.н. итерация — процес, при който непрекъснато се подобряват продуктите чрез обратна връзка и данните им за използване.
Стартъпите започват с основен скелет на продукта, наречен минимален жизнеспособен продукт или с други думи MVP. Той, от своя страна, се тества и преработва, докато не бъде готов за лансиране на пазара.
Друг ключов момент при стартъп компаниите е, че те се целят максимално бързо да изградят и разширят клиентската си база. По този начин могат да печелят повече пари и да взимат все по-големи пазарни дялове. Освен това така могат да подобряват разработваните продукти/услуги и да увеличат аудиторията си.
Кои са основните стъпки за създаване на стартъп
Първата основна стъпка от започването на стартъп бизнес е измислянето на иновативна и единствена по рода си идея.
Оформяне на идея
Една успешна идея трябва да включва следните характеристики:
да решава наболял проблем в дадения бранш;
да предлага уникална стойност;
да е технически и финансово осъществима;
да има нужните налични компоненти за създаването ѝ.
След като идеята е налице, трябва да се провери дали на пазара съществува реално търсене, което тя може да задоволи.
Това може да се определи като:
формулирате основни хипотези относно каква целева аудитория се стремите да достигнете;
съберете информация за проблема, който продукта или услугата цели да разреши, за да подкрепите защо идеята ви си струва инвестицията или покупката;
се допитате до фокус групи чрез анкети и интервюта относно нуждите на конкретната пазарна ниша, която искате да запълните;
да определите ориентировъчно колко пари би платила целевата аудитория.
Създаване на бизнес план за стартъп компанията
Следващата стъпка е оформянето на бизнес план. Той ще ви помогне да изградите стартъпа си и по-лесно да планирате развитието му. Така можете да намалите рисковете от евентуални бъдещи загуби и да направлявате дългосрочните си операции, маркетингови стратегии и финансови въпроси.
За целта е нужно да:
определите целевия пазар — тук трябва да използвате вече направените пазарни проучвания и да изберете сегмента, пасващ най-добре на силните страни на стартъп компанията ви. При тази стъпка е препоръчително да вземете предвид различни фактори като рентабилност, достъпност и размер на пазара;
анализирате конкуренцията — по този начин ще разберете кои са силните и слабите страни на другите компании в бизнес сферата ви, за да ги използвате в своя полза при излизането ви на пазара.
Изграждане на клиентска база
Друг ключов момент при създаването на стартъп е изграждането на клиентска база. Възраст, доходи, поведение онлайн, лайфстайл са ключовите елементи, върху които това трябва да се случи.
Да имате лоялни потребители и купувачи ще ви помогне да:
увеличите продажбите си;
изпращате послания към новите клиенти, че вашата идея е надеждна и уникална;
получавате препоръки и положителни отзиви, които да привличат нови клиенти.
За да изградите клиентската си база, е нужно да:
можете да предлагате консистентно качествен и уникален продукт;
започнете програми за лоялност, за да привличате нови хора към бизнеса си;
сте активни в социалните мрежи и да колаборирате с инфлуенсъри, които да рекламират дейността ви;
предлагате качествено обслужване на потребителите;
търсите постоянно обратна връзка от клиентите си;
изготвите послание, което ще насочите към целевата си аудитория, с предимствата на вашия продукт или услуга.
Потърсете финансиране
Всяко реализиране на идея се нуждае от първоначална инвестиция и финансиране. Осигуряването им е свързано с намирането на подходящите надеждни партньори, които виждат потенциала на стартъп бизнеса ви и възвръщаемостта на инвестираните суми.
За да привлечете правилните хора, може да:
разработите бизнес план и стратегия за растеж;
подготвите финансови прогнози и отчети;
направите презентация, с която да обясните с какво бизнесът ви се различава от останалите;
план за това как ще разпределите инвестираните пари и какви печалби очаквате;
подготвите правни документи;
адаптирате подхода си към различните инвеститори въз основа на личността и интересите им.
Намерете подходящ екип
Работата в екип е изключително важна, за да провърви стартъп компанията ви. Потърсете хора, които имат достатъчно опит и потенциал за развитие в бизнес нишата, както и същите възгледи и амбиции за бъдещето. Така ще улесните и повишите ефективността на работния процес. Как обаче това да се случи?
Ето няколко основни общи съвета, с които да откриете подходящите за вас колеги.
Определете нуждите си по отношение на ролите и отговорностите, които са необходими за постигане на целите ви. Помислете какви умения търсите у кандидатите, които ще спомогнат за по-бързото и успешно реализиране на проекта ви.
Съсредоточете се върху най-ключовите позиции, които се нуждаят от запълване. Такива са например главен технологичен директор (CTO), главен оперативен директор (COO) и главен маркетинг директор (CMO). Търсете качества като организираност, адаптивност, съвестност и мултифункционалност.
Помислете какви допълнителни стимули можете да предложите на екипа, който искате да сформирате: хибридна работа, гъвкаво работно време, възможност за бързо професионално развитие и др.
Пуснете обяви за стажове и възлагайте задачи на потенциалните служители, за да прецените дали имат нужните умения, които търсите.
За специализирани въпроси се доверете на външни опитни сътрудници като програмисти, адвокати, банкери, застрахователи, счетоводители и т.н.
Създаване на стратегия за дигитален маркетинг
Друга основна стъпка при изграждане на стартъп бизнес е разработването на маркетингов план.
Първо, необходимо е да определите какви цели искате да постигнете — да повишите ангажираността на потребители си в социалните мрежи, да привлечете нови хора, да направите бранда си по-разпознаваем и известен в конкретната бизнес ниша и др.
Второ, нужно е да подберете правилно аудиторията си и да помислете по какви канали можете да я достигнете.
Трето, трябва да определите и заделите бюджет, нужен за реализацията на маркетинговата стратегия, както и да разпределите разходите си въз основа на потенциалната възвращаемост.
След това е нужно да планувате действията си, като раздробите плана на по-малки и по-лесно осъществими стъпки.
Други дейности, които можете да предприемете, са:
засилено присъствие в различни социални мрежи и платформи, които да популяризират продукта или услугата ви;
раздаване на награди и съвместна работа с инфлуенсъри;
спонсориране на събития;
имейл маркетинг — това е ефективен начин за поддържане на връзка с аудиторията и насърчаване на лоялността ѝ;
планиране на темите за съдържание, публикациите в социалните медии и последователността на изпращане на имейлите;
използване на безплатни или евтини инструменти и платформи като Canva и Mailchimp, за да спестите първоначално излишни разходи;
разписване на копирайтинг с ключови думи, свързани с продукта/услугата, която се предлага;
оптимизиране на съдържанието за търсачки като Google или Bing, което ще помогне на сайта ви да бъде открит от потенциални клиенти чрез органично търсене;
измерване и анализ на данни чрез употреба на инструменти като Google Analytics или подобна платформа, която да следи за ефективността на вашата дейност. Анализирането ще ви помогне да разберете кои похвати работят и кои — не, за да извършите нужните корекции в стратегията си за постигане на успех;
пускане на платени реклами — инвестицията в тях е полезна, тъй като по-бързо могат да привлекат повече трафик към сайта и социалните ви мрежи, като същевременно увеличат продажбите.
Сред останалите стъпки, които можете да предприемете, са:
създаване на видео съдържание — кратките, информативни и ангажиращи клипове ще спомогнат за по-бързото популяризиране на услугата/продукта ви и ще ангажират по-лесно целевата аудитория. Можете да ги публикувате в платформи като YouTube, Instagram и Tik Tok;
персонализиране на преживяването — това може да се случи според предпочитанията и поведението на клиентите ви. Така ще можете да създавате персонализирани оферти, имейли и рекламни послания и ще увеличите шансовете за конверсия. Не на последно място по този начин аудиторията ви може да стане по-лоялна към вас;
следене на новите тенденции и технологии в бизнес нишата ви — това е нужно, за да се в крак с иновациите и да можете да се адаптирате бързо към променящата се среда в дигиталния маркетинг. Примери за такива технологии и тенденции са внедряването на нови платформи, употребата на изкуствен интелект и интеграцията на чатботове за подобряване на клиентското обслужване.
Изграждане на бранд идентичност
Това представлява процес, който има различни стъпки, основните от които са анализ на пазара и компанията, определяне на бизнес целите на стартъпа, определяне на клиентския профил и създаване на посланието, което да достигне до потребителите.
Бранд идентичността е важна, за да се наложи бизнесът на пазара и да се отличи от конкуренцията чрез разпространението на иновативния предлагащ се от компанията продукт.
Изграждането включва няколко подпроцеси, които могат да се различават спрямо бизнес нишата, в която се развива стартъпът. Такива например са:
анализ на конкуренцията и проучването ѝ;
разработване на бранд стратегия;
прилагане на SWOT анализ;
създаване на дизайн на основните елементи;
ангажиране на потребителите чрез раздаване на награди, присъствие в социални мрежи, колаборация с известни личности и т.н.;
изграждане на връзка с аудиторията и превръщането ѝ в лоялна такава;
откриване на начини, по които се повишава видимостта на бранда и се привличат нови потенциални клиенти/купувачи.
поддържане на добро реноме на бранда.
Представяне на стартъп продукта на пазара
След направените проучване и съставяне на бизнес план и маркетинг стратегия следва пускането на вашия продукт на пазара. Това представлява тест дали той може да се продаде успешно на клиентите, какво може да се подобри, за да се отличава от останалите в бизнес нишата и дали взаимодейства добре с аудиторията. Освен това така ще можете да разберете кои са неговите слаби и силни страни и да поработите над появяващите се спънки и пречки.
Оценете колко успешно е било пускането му и дали то отговаря на предварително поставените от вас и екипа ви цели. За целта е нужно да съберете информация за продажбите, отзивите от клиентите, медийното отразяване и т.н. Така ще получите пълна представа за представянето на продукта и за стъпките, чрез които можете да го подобрите.
В заключение, реализирането на успешен стартъп в дигиталния маркетинг изисква измислянето на уникална идея, която да запълва конкретна ниша в пазара и много предварителна подготвка. Добрите организационни умения, амбициозността, упоритостта, както и стратегическото мислене за основополагащи за успешното осъществяване на замисления проект.
Всяка стъпка — от идеята до измислянето на маркетингова стратегия, бизнес план и намирането на адаптивен и опитен екип, е изключително важна за отличаването на стартъп бизнеса ви от останалите.
Ако се нуждаете от професионална помощ и екип с опит в създаването на маркетингова стратегия за стартъп бизнес, от CreateX сме насреща, за да ви помогнем.